Комунальний заклад
«Інклюзивно-ресурсний центр» Костянтинівської сільської ради
Мелітопольського райну
Запорізької області
Ігрові вправи для підготовки дитини до правильної звуковимови
Ігрові вправи для розвитку слуху
У сприйманні мови велику роль відіграє слух. Існує біологічний і мовленнєвий слух. Завдяки біологічному слуху дитина розрізняє немовні, або навколишні, звуки (спів птахів, шум вітру, музичні ритми і т.п.), може визначити джерело звуку, напрям звучання, кількість звуків. Мовленнєвий слух потрібен для того, щоб розрізняти голоси оточуючих, розуміти зміст того, про що говорять, диференціювати звуки рідної мови. Мовленнєвий слух впливає на якість оволодіння дитиною письмової мови.
Саме тому так важливо навчити 3 - 4-річну дитину правильно сприймати на слух різні звуки, розуміти їх для подальшого оволодіння плавним і красивим мовленням.
Для розвитку мовленнєвого слуху вашого малюка найкраще підійдуть ігрові вправи:
1. Гра «Що звучало?»
Дорослий добирає три-чотири іграшки, які можуть видавати різні звуки (брязкальце, барабан тощо), знайомить дитину з їх назвами і звучанням. Після того як дитина це засвоїла, можна почати гру.
Дитина заплющує очі. Звучить одна з іграшок. Дитина має впізнати і назвати іграшку, що звучала.
2. Гра «Де звучало?»
Дитина сідає у центрі кімнати на стілець і заплющує очі. Дорослий по черзі бере предмети, які можуть звучати, і з різних боків від дитини утворює ними звуки. Дитина на слух повинна визначити, який предмет звучав, і рукою показати, з якого боку було чутно звук.
3. Гра «Піжмурки з дзвіночком»
Дитині зав¢язують очі. Дорослий бере дзвіночок і ходить по кімнаті, дзвонячи ним. Дитина намагається «спіймати» дорослого.
4. Гра «Знайди іграшку»
Спочатку дорослий показує дитині іграшку, яку він ховатиме. Коли дитина вийде з кімнати, ховає її. Дитина заходить у кімнату – дорослий тихо плескає у долоні. Коли дитина наближається до того місця, де захована іграшка, дорослий плескає сильніше, коли віддаляється – плескати майже припиняє. Плескання у долоні можна замінити гучною і тихою музикою.
5. Гра «Відтвори ритм»
Дорослий паличкою чи олівцем відтворює прості ритми: та-та, та-та, та-та-та, та-та-та, та-та-та. Дитина повторює їх.
6. Гра «Запам`ятай слова»
Дорослий промовляє 4-5 нескладних, зрозумілих дитині слів. Дитини має повторити їх у тому самому порядку (переставляти слова не можна).
Перед тим як починати гру треба чітко пояснити дитині кожне завдання і умови його виконання. Треба переконатися, що дитина правильно зрозуміла завдання.
Граючись і виконуючі неважкі завдання дитину можна підготувати до оволодіння правильної звуковимови, розвинути фонематичне сприймання, щоб запобігти появі специфічних мовленнєвих порушень.