top of page

Ігрові вправи для розвитку дихання та голосу

Петько 2.jpg

   Голос людини утворюється під час видиху. Доросла людина за один видих здатна промовити фразу, яка складається з 10-15 слів. Дитина, звісно, ще не вміє будувати довгі речення і не володіє таким розвиненим диханням. Дорослим слід навчати малюка правильно користуватись диханням під час розмови. У цьому допоможуть нескладні дихальні вправи на розвиток фізіологічного (звичайного) і мовленнєвого (під час розмови) дихання.

    Існують дуже прості на перший погляд, але цікаві для дитини, вправи на розвиток мовленнєвого дихання. Але перш ніж розпочинати вправи, треба чітко знати, що дитина повинна дихати діафрагмально, тобто роблячи вдих, в неї повинен випинати живіт, а під час видиху – втягуватись. Рекомендується проводити такі ігри не більше трьох хвилин із перепочинком.

 ​

Приклади цікавих вправ на розвиток мовленнєвого дихання:

 ​

1. Дитина силою видихуваного повітря перекочує по столу ватну кульку або м¢який маленький м¢ячик. Можна трохи ускладнити цю вправу: зробити на столі з трьох олівців або зі стрічки «ворота» і запропонувати малюку дути на ватну кульку, пробуючи загнати її у «ворота».

2. Цікавим є надування бульбашок на поверхні води (дитина дує на воду з такою силою, щоб на поверхні води утворилися бульбашки).

    Корисним також є ігри з видування мильних бульбашок. Під час таких ігор дитина привчається поступово і рівномірно видихувати повітря з легенів.

 ​

3. Здування з долоні тонкого паперу, нарізаного дрібненькими шматочками, задування на відстані вогника свічки.

   Дитина також може дути на відцвілу кульбабу під час прогулянки. Здути усі пушинки з кульбаби треба за 3-4 рази.

 

4. Пускання паперового кораблика у мисці або у ванні з водою. Спочатку дитина дує на кораблик не поспішаючи, склавши губи, як для звука [ф] (ф-ф-ф…), і він рухається плавно. А потім ніби налітає поривчастий вітер – нехай дитина спробує дути склавши губи, як для звука [п] (п-п-п...), чи витягнути їх трубочкою, але не надуваючи щік – кораблик почне рухатися швидше і швидше.

 

       5. Гра «На гойдалці»

Дорослий влаштовує «гойдалку»: на горизонтальній нитці прикріплює різнокольорові паперові фігурки ляльок. Дитині потрібно силою видихуваного повітря розгойдувати їх.

      6. Гра «Нирець»

Виконуючи вправу, дитина розводить руки по боках – вдих носом; обхоплює себе і присідає («опускаючись під воду») – видих ротом. Вправу слід повторювати не більше двох-трьох разів із невеличкими перервами.

 

      7. Гра «Птахоферма»

Розгляньте із дитиною малюнки таких птахів: курки, півня, курчат, гусака, каченяти. Разом із дитиною відтворіть, як ці птахи «розмовляють». Курка: «Ко-ко-ко», півень: «Ку-ку-рі-ку», гусак: «Га-га-га», качка: «Кря-кря-кря», курча: «Пі-пі-пі». Нехай дитина запам¢ятає ці звуки.

    Закрийте всі малюнки, крім малюнка курки. Скажіть малюкові: «Пішли ми з тобою на птахоферму. Ідемо, а на зустріч нам курка. Як вона привітається з нами?» Дитина відповідає: «Ко-ко-ко».

   Далі послідовно відкривайте малюнки,що залишилися. Дитина повинна промовити відповідні звуконаслідування.

 

8. Гра «Луна»

Дорослий то тихо, то голосно вимовляє звуки: [а], [о], [у]. Дитина луною відтворює кожен почутий звук із відповідною інтонацією та висотою звука. Можна грати, використовуючи сполучення: ау, уа, уао, оа, уо.

 

       9. Гра «Віхола»

Поясніть дитині, що вона повинна зобразити, як виє віхола зимовим вечором. Скажіть: «Віхола починається», дитини повинна тихо промовити: «У-у-у…»; на сигнал «Сильна віхола» - повинна голосно промовити: «У-у-у…»; на сигнал «Віхола скінчилася» - замовкнути.

  Мовні вказівки зручніше замінити рухами: плавний рух вгору – дитина говорить голосніше, плавний рух руки вниз – тихіше.

   Здатність розмовляти абсолютно природна. Ніхто не замислюється над тим, що в цьому процесі бере участь відразу кілька важливих систем людського організму. Дихальна система забезпечує утворення та розвиток звуків мови, які згодом перетворюються в вимовлені людиною слова.

 

    Саме тому батьки повинні приділити велику увагу постановці правильного мовленнєвого дихання у дітей, які тільки починають розмовляти. Це допоможе уникнути багатьох проблем з порушеннями мовлення в подальшому.

Петько 5.gif
bottom of page