top of page

5 порад батькам щодо розвитку навичок спілкування з дітьми з розладом аутистичного спектру

content_pexels-photo-1912868.jpeg

    Ось п’ять стратегій, якими сім’ї можуть допомогти дітям із розладом аутичного спектру розвивати свої навички спілкування, а також приклади того, як ними користуватися.

1. Мотивуйте дитину до спілкування

    Створюйте можливості для вашої дитини практикувати навички спілкування. Покажіть дитині один з його улюблених предметів і спонукаєте його попросити це. Діти з більшою ймовірністю будуть залучені до спілкування, якщо заняття засновані на його користь. Робіть компліменти своїй дитині, коли вона спілкується. Наприклад, скажіть "це хороше запитання!" або «хороша робота, що просиш мене про допомогу!»


   Як що дитина має мінімальні словесні навички, спонукайте свою дитину говорити, поклавши цукерку в банку. Дитина бачить цукерку, але не може отримати її самостійно. Вона повинна попросити про це. Після того, як навчите її просити про це, дайте їй цукерку і похваліть, сказавши: «Хороша робота, що сказав мені».

 

2. Моделюйте комунікативні навички.


       Імітуйте комунікативні навички, розмовляючи, використовуючи жести і міміку. Ваша дитина буде імітувати. Під час ліплення сядьте поруч з дитиною і відповідайте на наслідування дитини похвалою за використання нового досвіду.
 

      Дитина не може відкрити банку, та передає її вам. Ви кажете «Цукерку, будь ласка» чи «Відкрий, будь ласка»

 

      Для дітей з розладом аутистичного спектра з невербальним спілкуванням або зі складними комунікативними потребами розгляньте можливість використання інструменту, додатковим і альтернативним комунікативним пристроєм, щоб доповнити мову.


      Цей вид спілкування може бути низько технологічним, наприклад обмін картинками для спілкування. Або воно може бути настільки високотехнологічним, як додаток для спілкування на планшеті.


      Розглянемо таку ситуацію: 10-річний хлопчик з розладом аутистичного спектру, який ще не може говорити, кричить, коли його просять з'їсти овочі. Один з батьків кладе овочі на свою страву, і пропонує всім, ви відмовляєтесь, натискаючи на значок в додатку, щоб сказати «Ні, дякую», і чекаєте відповіді дитини. Ви також говорите «Ні, дякую», щоб дати вербальну модель, і чекаєте його відповіді.


3. Запропонуйте дитині використовувати нові комунікативні навички.


      Підкажіть нові комунікативні навички за допомогою усних, візуальних або фізичних вказівок.

      Також можливо фізично спонукати дитину скористатися комунікаційним пристроєм, тримаючи його за руку, натискаючи значок "Ні, дякую" у своєму додатку. Потім забираються з тарілки овочі і відразу пропонується щось, що подобається дитині.
 

001-696x462-560x372_edited.jpg

4. Дозвольте дитині спілкуватися самостійно.


      Повільно прибирайте підказки, щоб діти не потрапляли в залежність від них. Ви можете зробити це, почекавши одну або дві секунди, перш ніж використовувати підказку, щоб дати дитині можливість спілкуватися самостійно.
 

       Після того, як дитина кілька разів запитує цукерку, чекаєте одну секунду, перш ніж використовувати підказки. Періодично збільшуйте затримку часу на одну-дві секунди, поки не знайде затримки, яка спонукає до незалежної реакції.


5. Розширити і узагальнити на інших людей, оточення і діяльність
 

     Використовуйте моделювання та підказки для додавання нових слів до вже засвоєних дітьми фразам.
 

    Коли дитина може самостійно просити цукерку, вимовляючи кілька разів «Цукерку, будь ласка», вчить його новому слову, додаючи «Дістань цукерку, будь ласка».
 

    Використовуйте ці стратегії під час повсякденної діяльності ваших дітей, наприклад, чищення зубів, обіду, походу в парк або катання на машині.
 

       Важливо послідовно використовувати ці стратегії з різними людьми і в різних умовах.

bottom of page