top of page

Механізми порушення письма і читання

unnamed.jpg

   Порушення читання і письма (дислексія, дисграфія) – це стан, основним проявом якого є стійка нездатність оволодіти навичками читання та письма за правилами графіки, не дивлячись на достатній для цього рівень інтелектуального та мовленнєвого розвитку, відсутність порушень слухового та зорового аналізаторів і оптимальні умови навчання. Головним порушенням при цьому є стійка нездатність до злиття складів і автоматизованого читання цілими словами, що часто супроводжується недостатнім розумінням прочитаного. В основі розладів лежать порушення специфічних церебральних процесів, які є основним функціональним базисом навичок писемного мовлення. Синдром дислексій і дисграфій включає явища емоційно-вольової незрілості, специфічні розлади уваги і пам’яті, тощо. 


     Помилки, що виникають при цьому, можна розділити на кілька категорій. 
 

     1. Помилки, зумовлені несформоваваністю фонетико-фонематичних процесів:


  а) заміна однієї букви на іншу;
  б) пропуски букв і складів;
  в) перестановка букв і складів;
  г) недописування слів;
  д) нарощування слів зайвими буквами;
  е) спотворення слів;
  є) злите написання слів або їх вільний поділ;
  ж) порушення пом’якшення приголосних. 

     2. Помилки, обумовлені несформованістю лексико-граматичної сторони мови:


  а) аграматизми;
  б) злите написання слів або їх неадекватний поділ (в тому числі злите написання прийменників і роздільне префіксів;
  в) невміння визначити межі речення в тексті, злите написання речень. 

 

noroot.png

   Науковці дійшли висновку, що вроджена дислексія супроводжує людину все життя. Але своєчасне втручання (чим раніше, тим краще) допоможе частково чи повністю прибрати її негативні прояви. Порушення писемного мовлення корегуються і для цього треба звернутися до спеціалістів: корекційного педагога, дефектолога, вчителя-логопеда.


     Батьки мають обов’язково співпрацювати з вчителями. Вчителі ж, в свою чергу, мусять застосувати індивідуальний підхід до дитини; уникати надмірної фіксації «помилок» дитини, не виправляти червоною ручкою і вигадати індивідуальну систему заохочень; акцентувати увагу на сильних сторонах і талантах дитини.

estresG.jpg

   Яскравим прикладом людини, яка мала такі порушення була англійка Агата Крісті, яка відкрила у собі талант великої письменниці. Карлу Великому, найвизначнішому правителю Середньовіччя, допомогли досягти успіху дощечки для письма та аркуші пергаменту, які він тримав під подушкою. Ісак Ньютон не розізлився на яблуко, що впало йому на голову, а відкрив закон гравітації. Гелен Тоссінг, яка мала діагностовану дислексію, стала першою жінкою-президентом Американської асоціації кардіологів.

     Такі мотиваційні історії допомагають повірити у свої сили, розкрити потенціал. Якщо у дитини є прояви дислексії або дисграфії, то завжди підтримуйте її! Поясніть, що її мозок унікальний і сприймає літери не так, як інші люди, що це зазвичай ознака обдарованих людей. Максимально адаптуйте дитину в соціумі, розкрийте її найкращі сторони!
 

bottom of page