top of page
Комунальний заклад
«Інклюзивно-ресурсний центр» Костянтинівської сільської ради
Мелітопольського райну
Запорізької області
Вікові особливості мовленнєвого розвитку дитини
Мовленнєвий розвиток має важливу роль у процесі загального розвитку дитини. Знаючи специфіку цього процесу та його основні етапи, ви можете зрозуміти, наскільки добре у вашої дитини розвинені мовленнєві навички.
Основи мовлення закладаються в дитини впродовж першого року життя, а перші три роки життя є вирішальними в розвитку мовленнєвих навичок. Ці навички розвиваються в середовищі, де дитина чує звуки й мовлення інших людей. Діти до трьох років найкраще сприймають мовлення, тому розвиток мовленнєвих навичок у цьому віці надзвичайно важливий.
Немовлята спілкуються за допомогою плачу, наприклад, коли вони голодні або хочуть, щоб батьки підійшли до них. У міру розвитку вони вчаться чути й розуміти звуки мови й можуть висловлювати свої думки за допомогою окремих слів і коротких односкладних речень. Швидкість розвитку мовленнєвих навичок індивідуальна для кожної дитини.
Розглянемо це докладніше.
Розуміння мови від 3-12 міс.
Повертається на голос (з 5 – 6 міс); пізнає голоси близьких (з 7 міс); реагує на ім'я (з 8 – 9 міс); прислуховується до мови, музики, розуміє назви окремих предметів (з 11 міс); плескає в долоні за мовною інструкцією, виконує прості словесні інструкції, які доповнюються жестами (9 міс); звертає увагу на обличчя того, хто говорить (з 12 міс).
Особливості мовленнєвого розвитку дітей від одного до 2 років
Приносить декілька предметів на прохання. Розглядає протягом 2 хвилин картинки, які показують. Вказує на знайомі обличчя, тварин, іграшки та предмети за словесною інструкцією. Показує знайомі картинки, коли їх називають. Реагує на заборону «не чіпай». Асоціює прості слова за категоріями: їжа, одяг.
Особливості мовленнєвого розвитку дітей від 2 до 3 років
Відбувається швидке збільшення словникового запасу. Розуміє складнопідрядні речення типу: «Коли ми приїдемо додому, я буду». Розуміє запитання на зразок: «Що у тебе руках?». Слухає пояснення «як» та «чому». Виконує двоступінчасту інструкцію на зразок: «Спочатку вимиємо руки, а потім будемо обідати.»
Особливості мовленнєвого розвитку дітей від 3 до 4 років
Визначає колір, форму, фактуру, смак, використовуючи слова-визначення. Знає призначення основних предметів. Розуміє ступені порівнянь (найближчий, найбільший). Визначає стать людей за роллю в родині (він – тато, вона – мама). Розуміє час, використовує минулий та теперішній час.
Рахує до п'яти. Розуміє назви кольорів: «Дай червоний м'яч».
Слухає довгі казки та розповіді. Виконує двоскладову інструкцію:
«Дай мені червоний кубик та синю кулю».
Особливості мовленнєвого розвитку дітей від 5 до 6 років
Використовує в мовленні синоніми, антоніми; слова, що означають матеріали, з яких зроблені предмети (паперовий, дерев'яний тощо). До 6 років знає та вміє писати друковані літери абетки. Визначає кількість складів у словах, кількість звуків у словах, визначає місце звука у слові (початок, середина, кінець слова). Визначає наголошені склади, голосні звуки. Розуміє значення слів звук, склад, слово. Розрізняє голосні та приголосні звуки, тверді та м'які приголосні. Виразно розповідає вірші, переказує невеликі
оповідання.
Причини мовленнєвих розладів
Дитина не може розвинути навички формування мовлення, слухання, розуміння й запам'ятовування з різних причин:
- дитина недостатньо чує живе мовлення в повсякденні. Чим більше дитина занурена в мовне середовище, тим швидше вона розвиває мовленнєві навички;
- деякі діти відчувають труднощі тільки стосовно розвитку мовлення, у той час як інші сфери психіки в них розвиваються нормально;
- причини розладу експресивного мовлення до кінця не з'ясовані. Але іноді такий розлад пов'язаний із затримкою розвитку;
- змішані мовленнєві розлади можуть спричинятися черепно-мозковими травмами;
- мовленнєві розлади можуть виникати в дітей із затримкою розвитку, розладами аутистичного спектру та проблемами зі слухом;
- афазія (порушення вже сформованого мовлення), може виникати внаслідок ураження центральної нервової системи.
Якщо мовленнєвий розвиток дитини не відповідає віковим показникам, не впадайте у відчай. Приділяйте більше часу розвитку в неї мовленнєвих навичок. Якщо ваших зусиль виявиться недостатньо, зверніться по професійну допомогу, щоб упоратися з розладами мовлення.
bottom of page