top of page

Методика раннього розвитку Марії Монтессорі

    Методика Монтессорі є альтернативною системою освіти. Вона є дітищем італійського вченого, філософа, доктора і педагога Марії Монтессорі, яка жила і працювала в кінці 19-го - середині 20-го століття. Розроблена для занять з дітьми з затримкою розумового розвитку, де вона показала дивовижний результат, цю гуманну методику почали застосовувати для виховання здорових дітей. Вона користується безумовним авторитетом в світі і донині успішно працює в багатьох країнах.

  «Допоможи мені зробити самому!» - такий основний посил даної методики.

 

  Відповідно до неї, малюкові, який знаходиться в центрі педагогічної системи, в спеціальному підготовленому середовищі, надається повна свобода. Під нею маються на увазі дії, що не загрожують життю і не обмежують свободу інших дітей. Автор методики вважала, що дитина є абсолютно самостійною одиницею. Вона від природи має тягу до пізнання, тому може сама розвивати свої вміння та виховувати в собі особистість. А батьки або викладач виконують тут виключно роль спостерігачів і помічників. Відповідно до думки автора, на етапі раннього розвитку варто не «вкладати» в дитину певну інформацію, а будити і підтримувати в ній інтерес до вивчення нового.

15 обіцянок, які викладачі пропонують батькам

дати самим собі:

 

  1. перестати робити зауваження дитині при сторонніх;

  2. не обговорювати проблеми виховання дитини в її присутності;

  3. не кричати на малюка, особливо якщо він не зробив нічого жахливого;

  4. пам'ятати, що у кожної дитини своя швидкість, свої здібності і свій неповторний малюнок особистості;

  5. привчати дитину до самостійності;

  6. навчитися частіше і щиро хвалити малюка;

  7. іноді без приводу брати малюка на руки, міцно обіймати і цілувати;

  8. не задарювати дитину іграшками, а проводити з нею більше часу;

  9. навчитися терпляче слухати свого малюка;

  10. завести спеціальний зошит, де педантично записувати смішні історії з життя, а також забавні слівця, маленькі відкриття і важливі події;

  11. не обманювати дитину, завжди виконувати те, що наобіцяли і не обіцяти свідомо нездійсненних речей;

  12. іноді дозволяти собі подуріти і пограти з дитиною на рівних;

  13. привчати малюка до праці, заохочувати будь-яку допомогу по дому, нехай навіть від неї збитку буде більше, ніж користі;

  14. не відноситися до часу, проведеного з дитиною, як до часу, втраченого для себе;

  15. перестати відчувати почуття провини перед дитиною - краще виправляти недоробки, ніж знемагати від власної недосконалості.

Організація навколишнього простору

у дошкільному закладі

   Класна кімната умовно розділена на 5 зон (практичне життя, математика, розвиток мовлення, космічне виховання, сенсорика), кожна з яких укомплектована відповідними матеріалами Монтессорі. Тут немає традиційних іграшок, замість них - матеріали для «дитячої праці», яка природно розвиває кожну дитину відповідно до її індивідуального темпу, здібностей і інтересів.

 

   Вправи із зони «Практичне Життя» в першу чергу пропонуються дитині, яка тільки починає навчання. Від освоєння навичок, які тут відпрацьовуються, багато в чому залежить успіх дитини в подальшій інтелектуальній роботі. Працюючи з цим кухонним начинням, простими інструментами і пристроями діти розвивають контроль і координацію рухів, незалежність, відповідальність, впевненість, звичку працювати самостійно, здатність організовано мислити, що досягається завдяки власному, свідомому вибору діяльності. Діти дуже люблять працювати в цій зоні, так як тут їм все знайоме і відбувається як в реальному житті.

 

  Сенсорний матеріал Монтессорі забезпечує розвиток і систематизацію почуттів (зір, слух, смак, нюх і тактильні відчуття) дитини, внаслідок чіткого наукового підходу. Відмінною рисою цієї зони є ізоляція в окремій роботі тільки однієї якості, яка розрізняє один від одного предмети (наприклад, ізолюється вага або колір), в той час як всі інші характеристики однакові для всіх об'єктів. Наприклад, 6 прямокутників - два червоних, два синіх, два жовтих, інші візуальні і тактильні показники однакові. Робота полягає в тому, щоб підібрати пари однакових кольорів. Або знаменита «рожева» вежа - набір кубиків одного кольору, але різних розмірів, яка призначена для розвитку вміння точно розрізняти розміри - формування понять «великий» і «маленький». Для всіх матеріалів обов'язкова можливість самостійного контролю помилки, тобто дитина сама може перевірити правильність виконання, не потребуючи допомоги дорослого. Це вчить дітей працювати самостійно, не боячись помилитися.

 

  До роботи з Математичними матеріалами дитина приходить вже ґрунтовно підготовленою. Спочатку працюють з різноманітними матеріалами, які допомагають осягнути поняття кількості, а вже потім показують, як саме кількість може виражатися за допомогою цифр. Ці ідеї об'єднуються і разом формують фундамент для подальшого розуміння математичних принципів.

 

  Метою матеріалів із зони «Розвиток Мовленя» є підтримка внутрішньої інтуїтивної здатності дитини до читання та письма. Значення символів письма для дитини абстрактне і незрозуміле, для його роз'яснення використовують прості матеріальні об'єкти.

 

   Ідея Космічного Виховання  за системою Монтессорі полягає в наданні дитині можливості дізнатися і зрозуміти зв'язок між основними елементами всесвіту - часом, природою, історією. Матеріали цієї зони предметні, наочні і охоплюють географію, ботаніку, анатомію, астрономію і т. д.

Найважливішим результатом такого підходу до навчання є придбання почуття впевненості в собі. Це знижує психоемоційну напруженість і підвищує стійкість уваги дитини. Вона стає врівноваженою, бадьорою, радісною, отримує навички у роботі і мотивацію до навчання на наступному етапі.

bottom of page