top of page

Що таке розумова відсталість

   Розумова відсталість характеризується інтелектуальними або розумовими здібностями нижче середнього і відсутністю навичок, необхідних для повсякденного життя. Люди з обмеженими інтелектуальними можливостями можуть освоювати нові навички, але вони освоюють їх повільніше. Існують різні ступені розумової відсталості, від легкої до серйозної.

Що таке розумова відсталість?

63_main.jpg

       Людина з розумовою відсталістю має обмеження в двох областях. Ці області:

  •  Інтелектуальне функціонування. Також відомо як IQ, це відноситься до здатності людини вчитися, міркувати, приймати рішення і вирішувати проблеми.

  •  Адаптивна поведінка. Це навички, необхідні в повсякденному житті, наприклад: здатність ефективно спілкуватися, взаємодіяти з іншими і піклуватися про себе.

    IQ (коефіцієнт інтелекту) вимірюється за допомогою тесту IQ. Середній IQ складає 100, при цьому більшість людей отримує від 85 до 115 балів. Людина вважається розумово відсталою, якщо його IQ складає менше 70-75.

   Щоб виміряти адаптивну поведінку дитини, фахівець буде спостерігати за навичками дитини і порівнювати їх з іншими дітьми того ж віку. Можна спостерігати такі речі: наскільки добре дитина може себе нагодувати або одягнутися; наскільки добре дитина вміє спілкуватися і розуміти інших; і як дитина взаємодіє з сім'єю, друзями та іншими дітьми того ж віку.

    Вважається, що розумовою відсталістю страждає близько 1% населення. З них 85% мають легку розумову відсталість. Це означає, що вони лише трохи повільніше, ніж в середньому, засвоюють нову інформацію або навички. При правильній підтримці більшість з них зможе жити самостійно, ставши дорослими.

Які ознаки розумової відсталості у дітей?

    У дітей є багато різних ознак розумової відсталості. Ознаки можуть з'явитися в дитинстві або ж вони можуть бути непомітні, поки дитина не досягне шкільного віку. Часто це залежить від ступеня інвалідності.

     Деякі з найбільш поширених ознак розумової відсталості:

  • Пізнє перегортання, сідання, повзання або ходіння

  • Пізнє говоріння або неспроможність говорити

  • Повільне освоєння таких речей, як привчання до горщика, одягання і харчування.

  • Труднощі із запам'ятовуванням речей

  • Неможливість зв'язати дії з наслідками

  • Проблеми з поведінкою, такі як вибухові істерики

  • Проблеми з вирішенням проблем або логічним мисленням

   У дітей з важкою або глибокою розумовою відсталістю можуть бути й інші проблеми зі здоров'ям. Ці проблеми можуть включати судоми, розлади настрою (тривожність, аутизм і т.д.), порушення моторики, проблеми зі зором або проблеми зі слухом.

Що викликає розумову відсталість?

    Кожен раз, коли щось заважає нормальному розвитку мозку, може виникнути розумова відсталість. Однак конкретну причину розумової відсталості можна визначити тільки приблизно в третині випадків.

      Найбільш часті причини розумової відсталості:

  • Генетичні умови. До них відносяться такі речі, як синдром Дауна та синдром ламкої Х-хромосоми.

  • Проблеми під час вагітності. На розвиток мозку плода можуть впливати такі фактори, як вживання алкоголю або наркотиків, недоїдання, певні інфекції.

  • Проблеми під час пологів. Розумова відсталість може виникнути, якщо дитина була позбавлена кисню під час пологів або народилась недоношеною.

  • Хвороба або травма. Такі інфекції, як менінгіт, коклюш або кір, можуть привести до розумової відсталості. Важка травма голови, стан близький до втоплення, крайнє недоїдання, інфекції головного мозку, вплив токсичних речовин можуть викликати це.

  • Нічого з перерахованого вище. У двох третин усіх дітей з розумовою відсталістю причина невідома.

umstvennaja-otstalost-2_edited.jpg

 Чи можна запобігти розумову відсталість?

    Певні причини розумової відсталості можна запобігти. Найбільш частим з них є алкогольний синдром плода. Вагітним жінкам не можна вживати алкоголь. Правильний допологовий догляд, прийом вітамінів для вагітних і вакцинація від деяких інфекційних захворювань також можуть знизити ризик того, що ваша дитина народиться з розумовими вадами.

    У сім'ях з історією генетичних порушень може бути рекомендовано генетичне тестування до зачаття.

    Деякі тести, такі як ультразвук і амніоцентез, також можуть проводитися під час вагітності для виявлення проблем, пов'язаних з розумовою відсталістю. Хоча ці тести здатні виявити проблеми ще до народження, вони не можуть їх виправити.

Як діагностується розумова відсталість?

    Запідозрити розумову відсталість можна з різних причин. Якщо у дитини є фізичні відхилення, які вказують на генетичне або метаболічне порушення, для підтвердження діагнозу можливе проведення різних тестів. До них відносяться аналізи крові, сечі, методи візуалізації для пошуку структурних проблем в головному мозку або електроенцефалограма (ЕЕГ) для пошуку ознак судом.

 

    У дітей з затримкою розвитку лікар проводить обстеження, щоб виключити інші проблеми, в тому числі проблеми зі слухом і деякими неврологічними розладами. Якщо не вдасться знайти іншу причину затримок, дитину направляють на тестування в інклюзивний центр.

 

    На діагностику розумової відсталості впливають три фактори: інтерв'ю з батьками, спостереження за дитиною, перевірка інтелекту і адаптивної поведінки. Дитина вважається розумово неповноцінною, якщо у неї є недоліки як в IQ, так і в адаптивній поведінці. Якщо присутнє тільки одне або інше, дитина не вважається розумово відсталою.

 

    Після постанови діагнозу розумової відсталості команда професіоналів оцінить сильні і слабкі сторони дитини. Це допомагає визначити, в якому обсязі і в якому вигляді підтримки дитина потребуватиме успішній роботі вдома, в школі і в суспільстві.

Які послуги доступні для людей з розумовою відсталістю?

    Для немовлят і дітей ясельного віку доступні програми раннього втручання. Команда професіоналів працює з батьками над складанням індивідуального плану. У цьому документі викладені конкретні потреби дитини і вказані послуги, які допоможуть йому розвиватися. Раннє втручання може включати логопедію, фізіотерапію, сімейне консультування, навчання зі спеціальними допоміжними пристроями.

 

    Діти шкільного віку з розумовими здібностями (включаючи дошкільнят) мають право на безкоштовну спеціальну освіту в системі державних шкіл. Це передбачено Законом про освіту осіб з обмеженими можливостями. Батьки і педагоги працюють разом над створенням індивідуальної освітньої програми, в якій викладаються потреби дитини і послуги, які дитина буде отримувати в школі. Сенс спеціального навчання полягає в тому, що дозволяє дитині з обмеженими інтелектуальними можливостями домогтися успіху в класі.

1542105318-ce9e88_edited.jpg

Що я можу зробити, щоб допомогти своїй дитині

з розумовими вадами?

Кроки, які допоможуть вашій дитині з розумовими вадами, включають:

  • Дізнайтеся все, що зможете, про розумову відсталість. Чим більше ви знаєте, тим краще ви можете захищати свою дитину.

  • Заохочуйте незалежність вашої дитини. Дозвольте дитині пробувати щось нове і спонукайте її робити щось самостійно. Надавайте рекомендації, коли це необхідно, і позитивно реагуйте і хваліть, коли ваша дитина робить щось добре або освоює щось нове.

  • Залучайте дитину в групові заняття. Відвідування художнього класу або участь в різних гуртках, це допоможе вашій дитині розвинути соціальні навички.

  • Залишайтеся залученим. Підтримуйте зв'язок з вчителями вашої дитини, ви зможете стежити за її успіхами і закріплювати те, що ваша дитина вивчає в школі, на практиці вдома.

  • Залучайте дитину до виконання різних доручень, зв’язаних із спілкуванням, створюйте ситуації, в яких дитині довелося б вступити в контакт з «чужим» дорослим.

  • Пам’ятайте, що заборона й підвищення голосу — найнеефективніші способи подолання агресивності. Тільки зрозумівши причини агресивності і знявши їх, ви можете сподіватися, що агресивність дитини буде знижена.

  • Відвідуйте групи підтримки і взаємодопомоги, де можна полегшити почуття ізоляції, емоційну тривогу, поділитися  як своїми успіхами так і проблемами. Зустріньтеся з іншими батьками дітей з розумовими вадами. Вони можуть бути відмінним джерелом ради та емоційної підтримки.

bottom of page